5 ciekawostek z Armii Andersa cz. 1

1. Religia w Armii Andersa

Duszpasterstwo wojskowe odzwierciedlało swoją strukturą wieloetniczność żołnierzy. Dziekan korpusu, ksiądz prałat Włodzimierz Cieński, którego internowano w ZSRS, rozpoczął pełnienie swojej funkcji we wrześniu 1941 roku w Bułzuku. Pod koniec tego roku miał już wsparcie 20 kapelanów katolickich, dwóch grekokatolików (unitów), dwóch kapłanów prawosławnych, jednego protestanta oraz pięciu rabinów.

 

2. Ochotniczki

Pomocnicza Służba Kobiet (PSK) odpowiadająca brytyjskiemu ATS i amerykańskiemu WIMSA, stanowiła od początku część logistyczną i ważny element psychologiczny w strukturze Armii Andersa.

 

3. Alija Andersa

W terminologii syjonistycznej hebrajskie słowo Alija, które znaczy „wznoszenie się”, odnosi się do „powrotu” Żydów ze światowej disapory do Erec Israel. [Mówi się o trzech falach: 1882-1903; 1904-1914]. Fala emigracji żydowskiej, która dotarła do Palestyny wraz z polskim wojskiem, nazywa się powszechnie „Alija Andersa”.

 

4. Muzeum w plecaku

Dr Jarosław Sagan. 1943 roku udało mu się przekonać swoich przełożonych, by zgodzili się na założenie Muzeum Polowego Brygady Karpackiej (Egipt)… W 1945 roku na transport czekało 200 skrzyń z zabytkami archeologicznymi i geologicznymi… Kolekcja geologiczna liczyła 6 tys. obiektów. Dziś jest to stała ekspozycja w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Niedźwiedź Wojtek

 

5. Niedźwiedź Wojtek

Był bardzo silny, a ponieważ nauczono go nosić najcięższe pociski artyleryjskie (które zazwyczaj transportowało dwóch żołnierzy przy pomocy wózka), przydawał się przy załadunku i rozładunku ciężarówek. Uwielbiał jeździć na pace, wystawiając pysk do wiatru, a jego ulubioną rozrywką były zapasy. Siłował się z każdym żołnierzem, który miał odwagę spróbować, ale jego ulubionym partnerem był wielki dalmatyńczyk należący do brytyjskiego oficera.

Copyright 2015  Rosikon Press

Fragmenty z książki Normana Daviesa: SZLAK NADZIEI, ARMIA ANDERSA. MARSZ PRZEZ TRZY KONTYNENTY, Rosikon Press 2015.

 

Zobacz także:

Armia Andersa i Boże Miłosierdzie. Jak żołnierze…

Napisali o nowej książce Normana Daviesa: Szlak Nadziei

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1/5 2/5 3/5 4/5 5/5