Hanna Suchocka

Hanna Suchocka, autorka książki „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta”, prawnik; specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawach człowieka i prawie publicznym. Odbyła liczne staże i stypendia zagraniczne, m.in. na Columbia University, w Instytucie Praw Człowieka w Strasburgu oraz w Instytucie Prawa Publicznego w Heidelbergu. Wykładała m.in. na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Posłanka do Sejmu RP czterech kadencji. Od 1990 członek – ekspert Komisji Weneckiej „Demokracja poprzez Prawo”. Od lipca 1992 do października 1993 premier rządu. Od października 1997 do czerwca 2000 minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka.
Od grudnia 2001 jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej, a od 2002 ambasadorem
RP przy Zakonie Kawalerów Maltańskich.

W 1994 r. mianowana została przez Ojca Św. Jana Pawła II członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Brała udział w licznych konferencjach międzynarodowych zarówno
w charakterze naukowym, jak i politycznym. Opublikowała wiele prac poświęconych głównie problematyce konstytucji, praw człowieka, nauczania Jana Pawła II oraz problemom transformacji w Polsce. Posiada m.in. doktorat h. c. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, UKSW w Warszawie i Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1/5 2/5 3/5 4/5 5/5