Norman Davies

Norman Davies

Aktualnie Norman Davies przygotujemy album „Szlak nadziei” (więcej www.ArmiaAndersa.pl). W ramach projektu zapraszamy wszystkich do udziału w zbieraniu i umieszczaniu świadectw na temat II Korpusu Polskiego na portalu.

Ur. w 1939 r. w Bolton w północnej Anglii. Historyk.
Z pochodzenia jest Walijczykiem. Studiował w Magdalen College w Oksfordzie, w Grenoble, w Perugii, w Univeristy of Sussex i na Uniwersytecie Jagiellońskim. To właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej (White Eagle, Red Star. The Polish-Soviet War 1919-1920). Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego oraz honorowym obywatelem Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Lublina.
Od 1971 r. Davies był wykładowcą, a od 1985 r. profesorem zwyczajnym School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu w Londynie. W 1996 r. Norman Davies przeszedł na emeryturę i poświęcił się wyłącznie pisaniu. W 1998 r. otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej a w 2012 r. najwyższe polskie odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Obecnie Norman Davies jest członkiem The British Academy oraz honorowym członkiem St. Antony’s College na Uniwersytecie Oxfordzkim. Związany jest również z ośrodkami naukowymi w Clare Hall i Peterhouse na Cambridge University. Wykłada też gościnnie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jest autorem takich dzieł historycznych jak: Boże Igrzysko. Historia Polski, dzięki której dzieje Polski stały się bardziej dostępne dla czytelników na Zachodzie, w kraju stając się bestsellerem, Serce Europy (Krótka Historia Polski), Orzeł biały – czerwona gwiazda, Wojna polsko-sowiecka 1919-1920. Szczególne miejsce w twórczości Daviesa zajmuje Europa, która ukazała się w szczególnym momencie dziejowym formowania się Unii Europejskiej i integracji społecznej, gospodarczej i kulturowej w Europie. W 2002 r. ukazała się historia miasta Wrocławia Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Wrocław * Breslau * Vratislavia. W 2003 r. ukazało się polskie wydanie książki Wyspy. Historia, monografii Wysp Brytyjskich i zamieszkujących je narodów. Książka jest uznawana za kolejną pozycję w twórczości autora, która zmusiła, tym razem głównie brytyjskich historyków, do zmiany poglądów na historię kraju oraz historię korzeni tworzących go narodów. Ostatnimi pozycjami w twórczości Daviesa są: wydana w 2004 r. książka „Powstanie ’44”, wydana w 2008 r. „Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo” oraz wydana w 2011 roku książka „Zaginione Królestwa”.

W Rosikon Press wydał 
dwie książki:

Złote ogniwa będące „wyciągiem” 
z Bożego igrzyska i Europy i wspaniały album 
Od i do. Historia Polski pocztowa (To and From. Modern Poland: a journey through postal history) – pierwsza książka Normana Daviesa wydana najpierw w Polsce.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1/5 2/5 3/5 4/5 5/5