Praca nad książką “Szlak nadziei” Normana Daviesa dobiega końca

Profesor Norman Davies wielokrotnie udowadniał, że historia nie musi być nudnym zbiorem dat i wydarzeń, a jej uprawianie zajęciem dla wąskiego grona archiwistów i wykładowców akademickich. Swymi dziełami pokazywał, że historia może być pasjonującą przygodą intelektualną, która pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Norman Davies Szlak Nadziei

Poprzez platformę internetową armiaandersa.pl profesor Norman Davies zaprosił do współpracy wszystkich ludzi, którzy związani są z dziejami tamtego okresu poprzez własne wspomnienia, przez opowieści rodziców i dziadków lub przez osobiste pasje i zainteresowania. Pragnieniem inicjatorów projektu jest ocalenie od zapomnienia i przechowanie dla przyszłych pokoleń wszystkiego, co dotyczy 2. Korpusu Polskiego.

Udało nam się zebrań ponad 2 tys. świadectw!

Najciekawsze materiały mają szansę ukazać w formie książkowej. Rosikon Press pracuje już nad zakończeniem albumu poświęconego armii generała Andersa pt. ”Szlak nadziei” z tekstem profesora Normana Daviesa oraz fotografiami Janusza Rosikonia.

Publikacja zawierać będzie bogaty materiał fotograficzny i faktograficzny dotyczący żołnierzy 2. Korpusu Polskiego oraz towarzyszących im cywilnych uchodźców z ZSRS. Będzie to pierwsza tego typu praca historyczna w Polsce. Część przesłanych na portal materiałów może wzbogacić ową książkę.

Szlak Nadziei
Materiałów z pewnością nie zabraknie, ponieważ dokumentacja na temat armii generała Andersa obejmuje:
– ponad 12 500 kilometrów: od Buzułuku w Rosji po Bolonię we Włoszech, przez tajgę, góry i pustynie: w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie; dwa lata bitew stoczonych we Włoszech, od Tarentu w Kalabrii, przez Monte Cassino, aż po przełęcz Brenner w Tyrolu;
– ponad 120 000 ludzi: tylu tysięcy żołnierzy i ich rodzin opuściło Związek Sowiecki w 1942 roku (mężczyźni i kobiety w wieku poborowym następnie dołączyli do VIII Armii Brytyjskiej w Egipcie i we Włoszech, podczas gdy cywile, w tym 18 000 dzieci, zostali wysłani do Indii, Afryki, Meksyku i Nowej Zelandii);
– 1334 dni: niezwykła, pełna trudu przeprawa w trakcie II wojny światowej, od pierwszych dni formowania Armii Polskiej w ZSRS 18 sierpnia 1941 roku po ostatni dzień wojny na froncie włoskim 3 maja 1945 roku.

 

Zobacz także:

Fanpage

https://www.facebook.com/szlaknadziei

https://www.facebook.com/RosikonPress

 

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1/5 2/5 3/5 4/5 5/5