Utworzenie Armii Andersa

14 sierpnia 1941 roku, w Moskwie podpisano porozumienie wojskowe na mocy którego w ZSRR są tworzone Polskie Siły Zbrojne. To dalszy etap w historii formowania się tzw. Armii Andersa.

702

Na zdjęciu: Stalin podpisuje porozumienie, stoją od prawej: Władysław Sikorski, Iwan Majski, Władysław Anders, Gieorgij Malenkow.
Przypominamy, że 17 września 1939 r. po agresji ZSRR na Polskę stosunki dyplomatyczne między obu państwami zostały zerwane. Skutkiem podpisania wcześniejszego układu Sikorski-Majski (30 lipca 1941 ) było uznanie traktatów radziecko-niemieckich z 1939 r. za nieważne, zakładano wspólną walkę z III Rzeszą, a w dodatkowym protokole władze sowieckie zagwarantowały „amnestię” dla obywateli polskich: więźniów politycznych i zesłańców przebywających w obozach Gułagu.

Kontynuacją Układu Sikorski-Majski było podpisane 14 sierpnia 1941 r. w Moskwie polsko-sowieckie porozumienie wojskowe, na podstawie którego utworzono w ZSRR Armię Andersa.

Historia Armii Andersa w liczbach:

– ponad 12 500 kilometrów: od Buzułuku w Rosji po Bolonię we Włoszech, przez tajgę, góry i pustynie: w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie; dwa lata bitew stoczonych we Włoszech, od Tarentu w Kalabrii, przez Monte Cassino, aż po przełęcz Brenner w Tyrolu;
– ponad 120 000 ludzi: tylu tysięcy żołnierzy i ich rodzin opuściło Związek Sowiecki w 1942 roku (mężczyźni i kobiety w wieku poborowym następnie dołączyli do VIII Armii Brytyjskiej w Egipcie i we Włoszech, podczas gdy cywile, w tym 18 000 dzieci, zostali wysłani do Indii, Afryki, Meksyku i Nowej Zelandii);
– 1334 dni: niezwykła, pełna trudu przeprawa w trakcie II wojny światowej, od pierwszych dni formowania Armii Polskiej w ZSRS 18 sierpnia 1941 roku po ostatni dzień wojny na froncie włoskim 3 maja 1945 roku.
Jesienią ukaże się książka Normana Daviesa pt. „Szlak Nadziei. Armia Anders, marsz przez trzy kontynenty” opisująca losy Armii Andersa.

Poznaj projekt „Szlak Nadziei”

armiaandersa.pl

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1/5 2/5 3/5 4/5 5/5