Wielka dokumentacja Szlaku Nadziei

Szlak Nadziei to projekt będący unikatowym w skali światowej sposobem angażowania społeczności w odtwarzanie historii. Celem projektu jest rekonstrukcja poszczególnych elementów drogi, jaką przebyła Armia gen. Władysława Andersa w okresie: 18 sierpnia 1941 roku – 3 maja 1945 roku. Korzystając z idei crowdsourcingu zaangażowaliśmy ludzi wokół fenomenu Armii Andersa czyniąc z nich reporterów historii.

Tego zadania podjął się Profesor Norman Davies

wraz z Rosikon Press i platformą Million You.

Prof. Davies wielokrotnie udowadniał, że historia nie musi być nudnym zbiorem dat i wydarzeń, a jej uprawianie zajęciem dla wąskiego grona archiwistów i wykładowców akademickich. Swymi dziełami pokazywał, że historia może być pasjonującą przygodą intelektualną, która pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.  Szczególnie jeśli mówimy o Armii Andersa.

Armia Andersa to ponad 120 tys. żołnierzy oraz ich rodzin i przebyty szlak 12, 5 tys. kilometrów. Od Buzułuku w Rosji po Bolonię we Włoszech, przez tajgę, góry i pustynie: w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie. Dwa lata bitew stoczonych we Włoszech, od Tarentu w Kalabrii przez Monte Cassino po Brenner w Tyrolu.

Norman Davies

W tym wszystkim pomaga nam technologia oraz zaangażowanie kilkuset świadków z rodzin żołnierzy bądź posiadaczy wyjątkowych pamiątek z całego świata. Portal armiaandersa.pl ma bowiem na celu zbieranie na całym świecie świadectw, wspomnień, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów związanych z armią generała Władysława Andersa.

Naszym pragnieniem jest ocalenie od zapomnienia i przechowanie dla przyszłych pokoleń wszystkiego, co dotyczy 2. Korpusu Polskiego. Już teraz na portalu można znaleźć ponad 400 interesujących świadectw i relacji, a zapewne z każdym dniem będzie ich coraz więcej. Akcja trwa do końca stycznia 2015 r.

10501897_304444066419613_7100888893623160221_n

Co mówią sami autorzy projektu?

prof. Norman Davies

„Kilka lat temu realizując zupełnie inny projekt filmowo-historyczny zauważyłem, że bardzo mało znany jest szlak bojowy żołnierzy Armii Andersa, od momentu sformowania w Rosji w 1941 r. – aż po wyzwolenie Bolonii w północnych Włoszech w 1945 r. Tak się stało, że to akurat bitwa pod Monte Cassino jest najbardziej znanym epizodem epopei wojennej żołnierzy generała Władysława Andersa, a inne historie z nią związane nie są aż tak powszechnie znane, jak na to zasługują.

Doszedłem wtedy do wniosku, że warto zająć się bliższym zbadaniem i popularyzacją tej wiedzy całego szlaku Armii Andersa – swoistego „szlaku nadziei”, dla tych tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów, którzy w ten sposób szczęśliwie opuścili „nieludzką ziemię” – Rosję.

Warto zauważyć, że żołnierze Armii Andersa to byli ludzie z Kresów wschodnich II Rzeczpospolitej, którzy w następstwie pojałtańskiej zmiany granic, nigdy nie wrócili już w swoje rodzinne strony. W znacznym stopniu rozproszyli się oni w trakcie powojennej emigracji, często wybierając na swe nowe ojczyzny dalekie kraje, jak: Australia, Nowa Zelandia, USA, RPA, Kanadę czy Meksyk.

Dodatkowym istotnym elementem jest fakt, że to właśnie generał Władysław Anders dla propagandy PRLu był wrogiem publicznym numer jeden i tym który miał „wywołać III wojnę światową i wrócić do Polski na białym koniu”. Znakomite zwycięstwo i tzw. efekt bitwy pod Monte Cassino niestety przyćmił resztę wydarzeń na szlaku II Korpusu Polskiego, a przecież przemierzyli oni tysiące kilometrów poprzez wiele krajów.”

„Obecnie przygotowywany album „Szlak nadziei. Jak Armia Andersa wybrnęła z Rosji” będzie dziełem popularnym, bogato ilustrowanym, który w 20 rozdziałach ma szansę spopularyzowania tej wciąż zbyt mało znanej w Polsce i na świecie frapującej historii II wojny światowej”.

Janusz Rosikoń, fotograf

„Zarówno w Izraelu czy Meksyku spotkaliśmy się ze wspaniałymi pozostałościami po żołnierzach Armii Andersa w postaci licznych pamiątek, cmentarzy, szpitali, zdjęć, relacji czy nawet wyrytych napisów w grotach czy na skałach. We Włoszech zupełnie wyjątkowe są natomiast zachowania wielu młodych Włochów, którzy na własną rękę starają się upamiętnić historię szlaku Armii Andersa. Doskonale pamiętają oni, że to w trudnych latach nędzy i głodu w wojennych Włoszech – to właśnie polscy żołnierze dzielili się  z nimi wszystkim, i dlatego do tej pory czczą ich pamięć pomnikami czy tablicami np. w Loretto.”

Tomasz Kurzątkowski, MillionYou

„Zachęcamy wszystkich do wzięciu udziału w swoistym „narodowym pospolitym ruszeniu”, aby dostarczać nowe, nieznane świadectwa ze szlaku wojennego żołnierzy Armii Andersa i towarzyszących im tysięcy cywilów (rodzin i dzieci). Ze względu na liczbę uczestników, długotrwałość oraz pokonaną olbrzymią odległość szlak Armii Andersa możemy porównać jedynie z wędrówką biblijnych Izraelitów pod przywództwem Mojżesza”.

Autorzy o projekcie (konferencja prasowa PAP, 2 czerwca 2014)

PARTNERZY:

MillionYou to pierwsza i największa w Polsce platforma crowdsourcingowa łącząca talenty kreatywnych społeczności z wiodącymi markami, aby generować innowacyjne pomysły,  współtworzyć content i realizować kampanie angażujące konsumentów. www.millionyou.com

MECENAS KULTURY:

Wydanie książki umożliwia wsparcie Banku Zachodniego WBK,.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1/5 2/5 3/5 4/5 5/5