Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku jest najczęściej odwiedzanym ośrodkiem pielgrzymkowym na kuli ziemskiej. Oblicza się, że każdego roku przybywa do tego miejsca około 20 milionów ludzi z całego świata. Co ich tam przyciąga?
Odpowiedź na to pytanie mieści się na 20.475 centymetrach kwadratowych płótna z agawy. Tyle właśnie wynosi powierzchnia obrazu Madonny z Guadalupe, który pojawił się w meksykańskiej stolicy w niezwykłych okolicznościach 12 grudnia 1531 roku. Ten właśnie wizerunek Maryi sprawił, że w błyskawicznym czasie dokonała się ewangelizacja Ameryki Łacińskiej. O ile terytorialnego podboju Meksyku dokonał zbrojnie zuchwały i okrutny Cortés, o tyle duchowo podbił Indian obraz łagodnej i pokornej Służebnicy Pańskiej. Najeźdźcy mogli opanować ziemie czerwonoskórych, ale ich serca zdobyła Maryja – nie dla Korony Hiszpańskiej, lecz dla nowej wiary. Meksykanie pozostają jej wierni do dziś.
Pojawienie się niezwykłego wizerunku Najświętszej Maryi Panny okazało się impulsem narodzin nowego narodu, złożonego z dwóch etnosów i dwóch etosów: hiszpańskiego oraz indiańskiego. Obraz Dziewicy z Guadalupe stał się tak ściśle związany z dziejami Meksyku, iż nie sposób wyobrazić sobie historii tego kraju bez owego płótna. Mało tego: można go traktować wręcz jako akt założycielski nowej cywilizacji – latynoamerykańskiej.
O niesamowitej, wręcz oszałamiającej, popularności obrazu, która utrzymuje się od niemal pięciu stuleci, decydują zarówno jego treść, jak i forma. Przesłanie zawarte na zwykłej indiańskiej opończy zadecydowało przed wiekami o chrystianizacji całego kontynentu. Dziś do milionów ludzi na całym globie przemawia utrwalony na tkaninie przekaz o zwycięstwie cywilizacji życia i miłości nad cywilizacją śmierci.
© Rosikon Press, fragment Prologu ksiazki “Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu”.
Podczas pracy nad tą książką to właśnie uczeni byli przewodnikami wtajemniczającymi nas w guadalupiańskie sekrety. Liczni przedstawiciele nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych zaznajamiali nas z wynikami swych badań.
Dzięki nim próbowaliśmy rozkodować szyfr ukryty na płótnie sprzed stuleci i odkryć jego tajemnice. Zapraszamy Państwa do towarzyszenia nam w tej podróży…
Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń.
PRZEDSPRZEDAŻ KSIĄŻKI, 58,80 zł
74,90
Wreszcie ktoś poruszył ten temat nieco dogłębniej, szkoda tylko, że tak krótko, bo jakoś szybko
się czyta.
Ocena: 2 / 5
Planujemy kolejne publikacje podobnych materiałów.
Ocena: 4 / 5
Bardzo ciekawe. Nie mogę się doczekać kolejnego artykułu na ten temat.
Ocena: 5 / 5