10 miejsc świętych – szlakiem Relikwii

Mapa

Sudarion z Oviedo

Katedra w Oviedo była miejscem przechowywania wielu relikwii, w tym szczątków licznych świętych. Tu znajduje się sudarion – czyli chusta, którą owinięto głowę Jezusa po śmierci na krzyżu.

„Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu” J (20, 3-8).

W asturyjskiej stolicy – Oviedo, chusta jest przechowywana od 761 roku.

Strzelno na Kujawach

Relikwiarz w Strzelnie to największe w Polsce nagromadzenie relikwii świętych, błogosławionych i męczenników, nawet pierwszych chrześcijan z katakumb rzymskich. Są wśród nich m.in. szczątki apostołów Piotra, Jakuba, Filipa i Bartłomieja a także św. Agnieszki czy św. Benedykta z Nursji.

Bazylika Świętej Trójcy w Strzelnie na Kujawach to stary kościół romański konsekrowany w 1216 roku. Najcenniejszą relikwią jest tu partykuła Krzyża Świętego.

Trewir

Suknia z Trewiru znajduje się w katedrze. W 1512 roku odkryto we wnętrzach trzy relikwiarze. Największe zainteresowanie wzbudziła zawartość relikwiarza ze złożoną suknią. Już 3 maja 1512 roku doszło do pierwszego publicznego wystawienia relikwii. Katedra św. Piotra w Trewirze to najstarszy kościół w Niemczech.

 Całun Turyński

Kraków – skarbiec na Wawelu

W Polsce znajduje się tylko jedna relikwia otaczana czcią, jako gwóźdź z Krzyża Chrystusowego. W 1425 roku papież Marcin V przekazał ją królowi Władysławowi Jagielle. Do dziś jest przechowywana w relikwiarzu o kształcie promienistej monstrancji w skarbcu katedry na Wawelu.

Wenecja – Skarbiec Bazyliki św. Marka

Skarbiec zawiera wiele relikwii zrabowanych w Konstantynopolu m.in. jedne z największych znanych części Krzyża Świętego: Krzyż Cesarzowej Ireny i Krzyż Cesarza Konstantyna.

Boćki na Podlasiu – relikwia ciernia

Fragmenty korony cierniowej znajdują się w m.in. w Jerozolimie,  Namur (Belgia), Pizie (Włochy). W Polsce relikwie ciernia otoczone kultem znajdują się w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Boćkach na Podlasiu. Według legendy sam Józef Franciszek Sapieha odgryzł kawałek od Korony Cierniowej z Paryża i umieścił w Sanktuarium w Boćkach.

 Relikwie Krzyża

Cahors – czepek Chrystusa

Zgodnie  z żydowskimi zwyczajami zmarłym nakładano na głowę czepek. Czepek Jezusa mógł dostać się w czasie krucjat do katedry św. Szczepana w Cahors. W 2001 francuski badacz Robert Babinet potwierdził zbieżność rozkładu ran z układem ran Całunie Turyńskim. Czepek znajduje się w XIX relikwiarzu.

Monte Gargano – grota

Grota w sanktuarium św. Michała Archanioła. Według chrześcijańskiej tradycji, to właśnie w tej pieczarze miała się odbyć walka Michała Archanioła z Lucyferem. Dziś jest to ulubione miejsce włoskich egzorcystów. W środku znajduje się kaplica a obok niej zakrystia, gdzie przechowywany jest relikwiarz Krzyża Świętego.

Prum – sandały Jezusa

Wskazuje się, że buty Jezusa znajdują się w Bazylice Świętego Zbawiciela w Prum w Nadrenii. Na początku XXI stulecia francuski genetyk Gerard Lucotte stwierdził, że taki rodzaj obuwia, jak sandały z Prum, noszono w czasach imperium rzymskiego, a ich krój oraz sposób wiązania wskazują, iż był to typ rozpowszechniony we wschodniej części basenu śródziemnomorskiego, zwłaszcza w Ziemi Świętej.

Akwizgran – miasto relikwii

Stolica cesarza Karola Wielkiego zachowała do dziś wiele relikwii, gdyż cesarz sprowadzał je z całego świata do Niemiec. Znajdują się tu Cztery Wielkie Relikwie Akwizgrańskie: suknia Najświętszej Maryi Panny, becik Dzieciątka Jezus, przepaska biodrowa Chrystusa i chusta w którą zawinięto odciętą głowę św. Jana Chrzciciela.

©  Rosikon Press, 2015.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1/5 2/5 3/5 4/5 5/5